5. SINIF SOSYAL BİLGİLER

Bu Sayfada 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Müfredatına uygun olarak hazırlanmış, çoktan seçmeli sorular mevcuttur. Test butonlarına tıklayarak çoktan seçmeli sorulara ulaşabilir, çözdükten sonra cevaplarını kontrol edebilrsin.

TÜM KONULAR TESTİ

Ünite ayrımı olmaksızın, Tüm 5. Sınıf Soruları arasından Rastgele seçilen sorulardan oluşan testi hemen altta bulabilirsin. Unutma! Testi, her tekrar başlattığında, Soru Havuzumuzdan yepyeni sorular seni bekliyor olacak.

0%

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Testi

1 / 10

Halıcılık, ebru sanatı, bakırcılık ve çinicilik vb. hangi kültürel unsur içerisinde yer almaktadır?

2 / 10

Hayvanların yetiştirilmesine, bakılmasına ve hayvanlardan elde edilen ürünlerin pazarlanmasına hayvancılık denir. Tabloda ülkemizin farklı yerleri ve iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü gibi coğrafi özelliklere bağlı olarak ülkemizin değişik yerlerinde yapılan hayvancılık faaliyetleri verilmiştir. Eşleştirin.

1.      İpek böcekçiliğia.      Erzurum - Kars yöresi
2.      Büyükbaş hayvan meracılığıb.      İstanbul, Ankara, İzmir çevresi
3.      Kümes hayvancılığıc.       Bursa ve çevresinde

 

3 / 10

Sanal ortamda edindiğimiz her bilgiyi doğru olarak kabul etmeyerek doğru bilgiye ulaşmaya özen göstermeliyiz. Aşağıdakilerden hangisi bu amaçla yapabileceklerimizden değildir?

4 / 10

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizde görülen iklim tiplerinden değildir?

5 / 10

Yeryüzünde belirli bir eğim boyunca sürekli ve zaman zaman akan sular aşağıdakilerden hangisidir?

6 / 10

Pamukkale Travertenleri 1988 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Ülkemizin dünyaya tanıtılmasında önemli rol oynayan Pamukkale Travertenleri nerede bulunmaktadır?

7 / 10

Anadolu, günümüzde Türkiye topraklarının büyük bir kısmının olduğu bölgedir. Aşağıdakilerden hangisi Dicle ve Fırat Nehirleri arasında kalan bölgenin adıdır?

8 / 10

Aşağıdakilerden hangisi teknolojinin insan hayatındaki olumlu etkilerinden biri değildir?

9 / 10

İnsanların yaşadıkları yerden ayrılarak başka yerlere kısa süreli geziler yapmasına ve bu gezilerin oluşturduğu faaliyetlerin bütününe turizm denir. Aşağıdakilerden hangisi kış turizminin yapıldığı yerlerden değildir?

10 / 10

Tarımsal üretim yapan ve geçimini tarımla sağlayan kişilere ne denir?

Your score is

0%