6.Sınıf Türkçe Edebi Türler Online Test-1

0%

6.Sınıf Türkçe Edebi Türler Test-1

1 / 10

Budapeşte’nin en bilinen simgeleri olan heykeller, her köşeden karşımıza çıkıyor ve bizi selamlıyor. Burada adımbaşı heykelle karşılaşsak da “Küçük Prenses” heykelinin yeri bambaşka. Tramvay hattı üzerindeki bir durakta bulunuyor bu heykel. Bu sevimli kız çocuğu heykeli, ilk bakışta bir erkek çocuğunu andırıyor.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

2 / 10

Kuzey Kutbu’nda son 9 ayda Türkiye kadar buzul eridi. NASA’nın araştırmalarına göre Kuzey Kutbu’ndaki buzullar eskisinden daha hızlı eriyor. NASA’nın 2004 ve 2005 uydu verilerine göre Kuzey Kutbu’nun tüm yıl boyunca kalan daimî buzulları %14 oranında azaldı. NASA uzmanları bunun, Türkiye’nin yüz ölçümü kadar bir buzul kütlesinin erimesi anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

3 / 10

Aşağıdakilerden hangisi bilgilendirici bir metindir?

4 / 10

Bahçıvan, Akkavak köyünde doğmuş, orada yaşamıştı. Yaşamı boyunca köyünden öteye geçmemişti. Bu topraklardan ayrı kalmanın ne demek olduğunu bilmiyordu. Şu bereketli toprağın üstünde ve uçsuz bucaksız mavi göğün altında yabancısı olduğu hiçbir duygu yoktu. Kendi dar ve sert kabuğunda yaşayan diğer insanlara göre daha zengindi bahçıvanın iç evreni.

Bu metinle ilgili,

I. Hikâye edici bir metinden alınmıştır.
II. Karşılaştırma yapılmıştır.
III. Benzetmeye yer verilmiştir.
IV. Birinci kişi ağzından anlatılmıştır.

yargılarından hangileri söylenemez?

5 / 10

Lisedeki edebiyat öğretmenimiz Sabahattin Eyüboğlu, bir gün Ankara’daki şairleri ve yazarları okulumuza getirmişti. Açık oturum benzeri bir edebiyat gecesi yapıldı. Cahit Sıtkı Tarancı başta olmak üzere bütün şairler şiirlerini okudular. Edebiyat konuları üzerine tartıştılar. En ateşlileri Yaşar Kemal’di. Bir ara, “Bu okunanların hiçbiri şiir değil. Şiir halktan söz etmeli. Halkın sancısını, çilesini taşımalı.” dedi. Öbürleri de ona cevap verdiler. Daha sonra bize de şiir okuttular. İlk şiirimi okurken şaşırıverdim. Öyle utandım ki kıpkırmızı kesildim. Cahit Külebi “Zararı yok, bende de olur böyle. İnsan unutabilir. Hiç belli etmeden geçivereceksin.” deyince rahatladım ve başka bir şiir okudum. O zaman alkışladılar.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

6 / 10

Aşağıdakilerden hangisi hikâye edici bir metin değildir?

7 / 10

Öğretmen son mektubu da zarflayıp öteki zarfların üstüne bıraktı. Zarflar ak güvercin güzelliğinde üst üste sıralanmıştı. Öğretmen kalktı, gerindi, hiç uykusu olmadığını düşündü. Ses etmeden dışarıya çıktı. Gecenin nemini yüklenmiş mindere sessizce oturdu. İbrahim Ağa’nın bağı üstünde dinlenen yıldızlar iri iri parlıyordu.

Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

8 / 10

Bilgi Ağacım, Sevgili Dergim, Seni okurken çok eğleniyorum. Bana ve tüm okuma meraklılarına dünyanın farklı köşelerinden bilgiler sunuyorsun. Derslerime başarı, bilgilerime bilgi katıyorsun. Seni çok seviyorum. Başka bir sayında yazılarımı ve yaptığım resimleri görmek dileğiyle... Hoşça kal!

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?

9 / 10

Birçok üzüntüyle ettik sabahı

Haber yolladık, ümitsiz güneşe

Alıştık geceye, sevdik siyahı

Veda ettik kalplerimizde yanan ateşe

Bu dörtlükle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

10 / 10

Küçük ve şirin bir kız, Aydede’yi seviyordu. Zamanla aralarında büyük bir sevgi ve dostluk oluştu. Kızın sesi çok
güzeldi ve Aydede için her gece şarkı söylüyordu. Bulutlu bir gecede Aydede’yi göremeyen kız ağlamaya başladı.
Aydede de küçük kızı göremediği için ağlıyordu.

Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

Your score is

0%