6.Sınıf Sosyal Bilimler Ünite-3 Yeryüzünde Yaşam Test-1

0%

6. Sınıf Sosyal Bilimler Yeryüzünde Yaşam Test-1

1 / 10

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen beşeri faktörlerden değildir?

2 / 10

Gizem öğretmen dersinde “Dünya yüzeyinin yaklaşık %71’i sularla kaplıdır.” bilgisini verdikten sonra dünya üzerindeki üç büyük okyanusu sormuştur. Öğrencilerinden Gamze okyanusları bilmemektedir. Aşağıdakilerden hangisi Gamze’nin verdiği cevaptır?

3 / 10

Güneş sistemindeki gezegenlerden biri olan Dünya, çok sayıda canlı için doğal bir yaşam alanıdır. Dünya’nın Ekvator’dan şişkin, kutuplardan basık olan kendine özgü şekline ne denir?

4 / 10

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizin göreceli konumundan dolayı ortaya çıkan sonuçlardan biri değildir?

5 / 10

Aşağıdakilerden hangisi ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen doğal (fiziki) faktörlerden değildir?

6 / 10

İklimlerDoğal bitki örtüleri
Akdeniz iklimiOrman
Karadeniz iklimiMaki
Karasal iklimBozkır

Türkiye’de 3 iklim görüldüğünü öğrenen Nisa iklimler ve bitki örtüleri ile ilgili bir tablo hazırlamıştır, fakat tabloda ufak bir yanlışlık yapmıştır. Nisa tabloda nasıl bir değişiklik yaparsa hata ortadan kaybolur?

7 / 10

Dünya üzerinde bulunduğumuz bir yeri belirlemek için koordinat sistemini kullanırız. Bununla ilgili olarak paralel ve meridyen çizgileri belirlenmiştir. Dünya üzerindeki bir yerin paralel ve meridyenlere göre belirtilmesine ne denir?

8 / 10

Dünya’mız çok büyük bir alana sahip olduğu için onu daha iyi incelemek amacıyla bazı kavramlar geliştirilmiştir. Aşağıdakilerden hangisi bu kavramlardan değildir?

9 / 10

Sosyal bilgiler dersinde kıtalar konusunu işlemekte olan Osman öğretmen öğrencilerinden kıtalara örnek vermesini istemiştir. Hangi öğrencinin verdiği cevap yanlıştır?

10 / 10

Turizm faaliyetlerinin geliştiği yerlerde iş olanakları fazladır ve çalışma imkânı bu yerlerin nüfusunu artırır. Aşağıda verilen turizm örneklerinden hangisi yanlıştır?

Puanınız

0%